Co zabrać na trekking?
Przygotowujesz się na tegoroczne wyprawy górskimi szlakami? Jednak, co należy zabrać na trekking? Jeśli, jako osoba początkująca, nie wiesz co trzeba zgromadzić przed wyruszeniem w trasę, ten wpis pomoże Ci w przygotowaniu listy niezbędnych rzeczy, odzieży i akcesoriów.
Entuzjastów górskich wędrówek przybywa z każdym rokiem, ponieważ jest to idealny sposób na połączenie aktywności fizycznej z możliwością obcowania z pięknem krajobrazu. Jednak aby wycieczka mogła przebiegać bezpiecznie i zgodnie z planem, warto zaopatrzyć się w akcesoria trekkingowe.
Co na trekking? Dobrze dobrane wyposażenie to podstawa
Przygotowując się do trekkingowych wypadów konieczne będzie przede wszystkim przygotowanie odpowiedniego wyposażenia, które obejmuje strój i akcesoria, takie jak plecaki, śpiwory czy drobne przedmioty, jak np. wytrzymały bidon na wodę.
To, co zabrać na trekking będzie uzależnione od warunków panujących na trasie – a zatem pogody, temperatury i pory roku, a także być odpowiednio przygotowanym na nagłą ich zmianę. W plecaku trekkingowym nie powinno zabraknąć takich rzeczy jak:
- termos i prowiant,
- krem z wysokim filtrem UV,
- apteczka (opatrunki, plastry, nożyczki, środki przeciwbólowe, koc termiczny, małe nożyczki),
- chusteczki,
- scyzoryk,
- odzież na zmianę (lub zapasowe elementy, jak skarpetki czy t-shirt),
- mapa i kompas do śledzenia trasy,
- powerbank,
- latarka (ręczna lub poręczna czołówka).
Odpowiedni strój na trekking
Na trekking sprawdzą się materiały z włókien naturalnych, takich jak np. bawełna, ale także funkcyjne tkaniny funkcyjne, takie jak dobrej jakości polar czy specjalne membrany. To samo odnosi się do śpiworów, karimat i plecaków. Zwracaj uwagę na specyfikację techniczną akcesoriów, aby mieć pewność, że okażą się funkcjonalne w danych warunkach.
Kompletując odzież outdoor na trekking pamiętaj o tym, aby:
- ubierać się na tzw. “cebulkę”, czyli nakładając na siebie kilka cienkich warstw odzieży (zamiast np. jednego, grubego swetra),
- sięgać po odzież dedykowaną do trekkingu – wykonaną z dobrze przepuszczalnych materiałów oraz z tkanin funkcyjnych, które są tworzone z myślą o użytkowaniu ich w wymagających warunkach,
- wybierać elementy dopasowane (szczególnie koszulki i bluzy), które będą wygodnie przylegać do ciała, nie krępując ruchów w czasie wędrówki.
Jak się ubrać na trekking – strój na każdą porę roku
To, jak ubrać się na trekking będzie zależne przede wszystkim od pogody i pory roku. Podczas marszu przez las i górskie trasy liczy się w końcu komfort termiczny oraz ochrona przed czynnikami, takimi jak promieniowanie słoneczne, wiatr czy deszcz.
Lato
Latem strój powinien być lekki i przewiewny. Bazę powinny stanowić wygodne spodnie. Najlepiej sprawdzą się spodnie trekkingowe z długą nogawką, wykonane z funkcyjnych materiałów, które szybko wysychają. Na upały sprawdzą się również spodenki z krótką nogawką.
Latem warto wybrać koszulkę z krótkim rękawem: bawełnianą lub wykonaną z materiału funkcyjnego. Warto także aby w plecaku nie zabrakło dodatkowej bluzy, softshella lub kurtki przeciwdeszczowej. Konieczne będą trekkingowe buty (bez ocieplenia), a także okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy, jak np. czapka z daszkiem.
Wiosna i jesień
Letni strój można uzupełnić o kilka elementów, dzięki czemu sprawdzi się na trekking wiosną oraz wczesną jesienią. Do koszulki, pary długich spodni warto dodać polarową bluzę oraz kurtkę lub softshell. Poszczególne warstwy można łączyć ze sobą tak, aby strój był dostosowany do pogody. Wyruszając na wędrówkę po górach wiosną lub jesienią trzeba zabrać ze sobą także:
- rękawiczki,
- czapkę (najlepiej w kroju beanie, wykonaną z bawełny lub wełny),
- chustkę lub elastyczny komin.
Zima
Planując wyprawę zimą trzeba odpowiednio ochronić ciała przed utratą ciepła – strój musi jednak pozostać lekki i nie krępować ruchów. Kompletując ubiór zacznij więc od bielizny termoaktywnej, która będzie służyć jako pierwsza warstwa. Następnie sięgnij po koszulkę z długim (lub krótkim) rękawem, spodnie z długą nogawką, bluzę oraz trekkingową kurtkę dedykowaną na zimę.
W górach zimą niezbędne okażą się też obuwie zimowe wraz z grubymi skarpetami (a do chodzenia po oblodzonym terenie także raki), wełniana czapka, grube rękawiczki oraz komin lub wełniany szalik.