Damskie buty trekkingowe – jakie wybrać?
Dobre obuwie to podstawa udanej wyprawy w góry! Jednak, jakie buty trekkingowe damskie wybrać? Ilość proponowanych w sprzedaży modeli i rodzajów obuwia może przytłoczyć, szczególnie osoby, które dopiero poznają świat górskich wypraw. Warto zatem na początek zapoznać się z dostępnymi opcjami, a następnie dopasować buty do konkretnych potrzeb. Zaczynajmy!
Buty trekkingowe damskie – jakie kupić i o czym pamiętać
Przed zakupami warto przeprowadzić mały research, aby móc dobrać dla siebie odpowiednie buty trekkingowe damskie. Jakie polecacie obuwie na trekking dla osoby początkującej? – to pytanie z jakim często stykają się konsultanci w sklepach z odzieżą sportową. Odpowiedzi na nie może być wiele, a uzależnione będą od kilku czynników, takich jak:
- poziom skomplikowania trasy,
- preferencje kupującego,
- pora roku.
Pora roku, podczas której organizujemy wycieczkę w góry, najlepiej podpowie po jaki typ obuwia damskiego sięgnąć. Rzecz jasna, buty trekkingowe na lato różnią się konstrukcją od modeli zimowych. Pierwsze z nich są lżejsze, wyposażone w wywietrzniki, a często także dostępne w wariancie z niższą cholewką.
Jakie buty trekkingowe damskie sprawdzą się zimą? Koniecznie wodooporne, z warstwą ocieplenia oraz wysoką cholewką, a także wyposażone w dobrej jakości, gumowy protektor na podeszwie. W ich przypadku warto także pomyśleć z wyprzedzeniem o tym, czy np. planujemy uzupełnić je o raki, do poruszania się po twardym śniegu.
Przy zakupach damskiego obuwia na trekking liczy się rodzaj wybieranych tras oraz preferencje użytkowniczki. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z trekkingiem najlepszą opcją będą prostsze trasy zapoznawcze. Dzięki nim najłatwiej będzie ocenić swoją kondycję, umiejętności i oczekiwania odnośnie kolejnych wypraw. Tego typu trasa pozwoli także lepiej zorientować się w preferencjach odnośnie fasonu, ciężkości butów oraz elastyczności podeszwy.
Warto wiedzieć, że najmiększe podeszwy nadają się świetnie do marszu po równinach, podczas gdy najtwardsze podeszwy dedykowane są do wspinaczki. Dla osób początkujących najlepiej sprawdzi się zatem wariant pośredni, o odpowiedni na wyprawy po zróżnicowanym terenie.
Buty trekkingowe damskie – jakie wybrać aby wędrowanie po górach było komfortowe i bezpieczne?
Na pierwszy rzut oka, obuwie trekkingowe dla kobiet nie różni się zbytnio od modeli dedykowanych dla mężczyzn. W rzeczywistości jednak, jego konstrukcja powstaje z uwzględnieniem budowy kobiecego ciała. Obuwie dla kobiet jest bowiem nieco lżejsze, aby nie obciążać nadmiernie nóg w czasie marszu.
Wybierając parę damskich butów, przystosowanych do wielogodzinnego marszu i pokonywania skalistego terenu, należy pamiętać przede wszystkim o wysokiej jakości ich wykonania. Warto zwracać uwagę na:
- materiał wykonania – może być to np. połączenie skóry naturalnej z tworzywami syntetycznymi, które zapewniają zarówno wygodę i trwałość, jak również dobrą przepuszczalność powietrza,
- zastosowanie innowacyjnych materiałów i technologii – takich jak np. wodoodporna membrana, która będzie zabezpieczać buty przed oddziaływaniem wody, gwarantując jednak dobre odprowadzanie gromadzącego się przy stopach ciepła i wilgoci,
- dobrze wyprofilowaną podeszwę z bieżnikiem – protektor decyduje o tym, jak dobrą przyczepność do podłoża mogą zaoferować buty, więc dobrze zdecydować się bieżnik z dobrej jakościowo gumy,
- wzmocnienia na palcach i piętach – te części stopy są najbardziej narażone na stłuczenia i otarcia, dlatego buty trekkingowe powinny być dodatkowo usztywnione w okolicy palców i na pięcie.
Buty trekkingowe damskie – szczególnie modele z wysoką cholewką – są dobrze dopasowane do anatomii damskich nóg. U kobiet łydka zaczyna się nieco niżej, niż u mężczyzn, dlatego też kształt cholewki musi być odpowiednio do niej dopasowany. Warto podkreślić, że wyższe buty znacznie lepiej ochraniają kostkę, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wypraw w góry – szczególnie gdy na trasie jest ślisko i niebezpiecznie. Obuwie z wysoką cholewką okaże się opcją najbardziej uniwersalną, po którą można sięgać praktycznie przez cały rok.