Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać męskie buty na trekking?

2022-04-14
Jak wybrać męskie buty na trekking?

Wybierając się na trekking należy zacząć od skompletowania niezbędnego wyposażenia. Zarówno akcesoria, jak i odzież muszą być dopasowane do pory roku, pogody i specyfiki danej trasy – co szczególnie ważne w przypadku obuwia. Sprawdź jakie buty trekkingowe męskie wybrać, aby wyprawa w nieznane mogła odbyć się bezpiecznie i komfortowo.

Buty trekkingowe męskie – jakie kupić?

Odpowiednie obuwie jest ważne w każdej sytuacji, ale szczególnie wtedy gdy planujemy wielogodzinny marsz w trudnym terenie. Mogłoby się to wydawać oczywiste, ale niestety nadal część osób wychodzi z założenia, że na trekking wystarczy para lekkich trampek. Nic jednak bardziej mylnego.

Nowoczesne buty trekkingowe męskie, jakie kupić można w sklepach sportowych, to obuwie stworzone z myślą o zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa, podczas poruszania się po nierównym, skalistym (lub oblodzonym) terenie. Buty trekkingowe, podobnie jak dedykowana górskim wędrówkom odzież, są konstruowane z wykorzystaniem funkcyjnych materiałów. Wyróżniają się:

  • usztywnioną cholewką,
  • solidnym panelem do sznurowania,
  • grubą i profilowaną podeszwą,
  • wykorzystaniem nowoczesnych technologii (jak np. zastosowanie specjalnych membran WaterProof),
  • wygodną wkładką wewnętrzną.

Głównym zadaniem, jakie buty trekkingowe męskie mają pełnić, jest dobra zabezpieczenie stopy przed stłuczeniami, skręceniami, a także odpowiednia jej amortyzacja. Profilowana podeszwa służy zwiększeniu przyczepności do danej nawierzchni – przez co należy w czasie zakupów zwracać uwagę na to, na jaką porę roku lub teren dedykowana jest dana para butów.

Buty trekkingowe męskie. Jakie wybrać na daną porę roku?

Dobierając buty trekkingowe warto kierować się przede wszystkim porą roku. Preferujesz wędrować po górach wiosną i latem czy może jesteś fanem wypraw zimą? Od tego zależeć będzie, po jaki typ obuwia należy sięgnąć.

Wiosna i lato

W czasie trwania cieplejszych miesięcy sięgnij po lżejsze buty. Może być to skórzany model z niższą cholewką, sięgającą poniżej kostki lub nawet sandały trekkingowe, które można wybrać latem. Warto zatroszczyć się o obecność wywietrzników, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz obuwia.

Jesień i zima

W chłodniejszej części roku, kiedy warunki w górach są wyjątkowo wymagające, niezbędne okaże się dopasowane do nich obuwie. Jesienią warto zamienić lekkie, letnie obuwie na buty ocieplane. Najpraktyczniejszą opcją okażą się też buty z wysoką cholewką, do kostki – najlepiej wodoodporne.

Obuwie do trekkingu zimą musi być wyposażone w odpowiedni bieżnik, który będzie gwarantował dobrą przyczepność idąc w śniegu lub po oblodzonej nawierzchni. Najlepiej do tego celu sprawdza się wysokogatunkowa guma, która jest odporna na oddziaływanie niskich temperatur.

Dobierz dla siebie buty trekkingowe

Ważnym kryterium przy doborze męskiego obuwia trekkingowego powinna być jakość wykonania butów. Nie można pomijać takich elementów, jak:

  • materiał wykonania,
  • wykonanie panelu ze sznurówkami,
  • wysokość i kształt bieżnika w podeszwie,
  • komfortowo wyprofilowane wnętrze obuwia,
  • wywietrzniki (lub ich brak w przypadku obuwia zimowego),
  • wykończenie szwów i łączeń materiału.

Dobrej jakości obuwie z pewnością dobrze posłuży podczas wyprawy trekkingowej. Po założeniu butów i ich zasznurowaniu, powinny wygodnie leżeć na stopie, nie uwierając w żadnym punkcie. To, co będzie wydawało lekkim uciskiem, po kilku godzinach marszu może okazać się przyczyną ogromnego dyskomfortu – oraz prowadzić do powstawania otarć i pęcherzy.

Z tego względu ważny będzie także odpowiedni rozmiar butów. Warto zacząć od sprawdzenia długość wkładki, a następnie sięgnąć po odpowiedni rozmiar. Stopa nie powinna “pływać” w obuwiu, ale palce nie powinny także dotykać czubka. Dlaczego? W wyniku marszu stopy będą puchnąć – w butach zatem warto przewidzieć na to nieco miejsca, przynajmniej 0,5 cm zapasu.

Na mierzenie butów warto poświęcić nieco czasu, aby upewnić się, że dobrze leżą na stopie. Na wędrowanie po górach zakłada się odpowiednie skarpety, choć już nie tak, jak kiedyś, wykonane z grubej i gryzącej wełny, a funkcyjne, z przeszyciami dopasowanymi do anatomii stopy – takie właśnie warto mieć na stopach mierząc nowe buty.

pixel