Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie spodnie trekkingowe męskie wybrać?

2022-04-21
Jakie spodnie trekkingowe męskie wybrać?

Zakup dobrej jakości spodni trekkingowych może okazać się nieco bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Poza odpowiednim rozmiarem, przy wyborze pod uwagę trzeba bowiem wziąć także kilka innych, niezwykle istotnych czynników, które pomogą zadecydować czy dany model okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Dobre spodnie trekkingowe, czyli jakie?

To, po jakie spodnie trekkingowe męskie najlepiej sięgnąć zależy w głównej mierze od od konkretnych preferencji. Inny fason spodni sprawdzi się do noszenia zimą, a inny na cieplejsze miesiące. Dobierając dla siebie męskie spodnie trekkingowe warto jednak pamiętać, że kluczową kwestię odegra tutaj ich przeznaczenie – czyli to, kiedy i gdzie planujesz je nosić. Pod uwagę trzeba wziąć porę roku, w której najchętniej wyruszamy na szlak oraz rodzaj terenu w jakim będziemy się poruszać.

Tym, co jednak powinno łączyć wszystkie modele spodni trekkingowych, to dwie podstawowe cechy, którymi powinny się odznaczać, a zatem: wygoda oraz trwałość.

Spodnie trekkingowe męskie – jakie kupić?

Nie wiesz od czego zacząć poszukiwania idealnej pary spodni na trekking? Nic dziwnego, ponieważ wybór tego typu modeli jest ogromny. Na początek, aby zawęzić nieco pole poszukiwań, warto zacząć od zastanowienia się nad kilkoma istotnymi kwestiami

W jakim okresie roku najchętniej wybierasz się w góry?

Pora roku, na którą mają nadawać się spodnie, to dobry wyznacznik, który pomoże zadecydować o kroju i materiale ich wykonania. Wskaże to także na jakie dodatkowe funkcjonalności (jak np. woodporność) zwrócić uwagę.

Okresy przejściowe, czyli wiosnę i jesień, charakteryzuje zmienność pogody. W takim czasie najlepszą opcją okażą się spodnie typu softshell. Zimą natomiast, kiedy decydujesz się na trekking na ośnieżonej trasie i w niskich temperaturach, wybierz spodnie ocieplone i z wodoodporną membraną (hardshell).

Przez większą część roku sprawdzą się jednak spodnie wykonane z elastycznych materiałów szybkoschnących – jak w przypadku modelu Kestrel marki Campus. To spodnie wykonane z dobrze przepuszczającego powietrze materiału funkcyjnego, który gwarantuje jednocześnie komfort termiczny i ochronę przed promieniowaniem UV (co szczególnie ważne latem).

W jakim terenie będziesz się poruszać?

Tutaj w grę wchodzi rodzaj i wysokość gór, które planujesz odwiedzić, a także to, czy preferujesz przemierzać lasy czy np. tereny skaliste. Trwałość spodni okaże się szczególnie ważna w trudnych warunkach, kiedy materiał jest narażony na uszkodzenia. Wówczas warto sięgać po tkaniny o splocie ripstop, które są odporne na powstawanie rozdarć i pęknięć.

Jaki jest twój preferowany rodzaj aktywności?

Wybór materiału, z jakiego wykonane są spodnie odgrywa w tym przypadku niebagatelną rolę. Być może lubisz wielogodzinną wędrówkę w stałym tempie lub też dynamiczne biegi górskie. Elastyczny materiał (np. 4-way stretch) sprawdzi się zawsze gdy zależy Ci na pełnej swobodzie ruchów i dobrej oddychalności spodni, jak np. podczas wspinaczki.

Mniej rozciągliwe materiały funkcyjne mają na celu przede wszystkich zapewnienie komfortu termicznego oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Spodnie trekkingowe dla mężczyzn 2w1 – czy warto?

Różnice temperatur w górach są najbardziej odczuwalne latem i wczesną jesienią. Jeśli nie wiesz czy w takiej sytuacji postawić na spodnie z długą czy z krótką nogawką, najlepszą opcją mogą okazać się uniwersalne spodnie 2w1. To modele z długą nogawką, wyposażone dodatkowo w kryte zamki błyskawiczne, z pomocą których bardzo szybko i łatwo można przetransformować spodnie w krótsze szorty. Taką opcję oferują m.in. spodnie trekkingowe Kronos marki Camus.

Kiedy warto sięgnąć model 2w1? Spodnie z rozsuwanymi nogawkami znajdą zastosowanie przede wszystkim na mniej wymagających trasach, podczas wędrówki przy dobrych warunkach atmosferycznych. Sprawdzą się kiedy na trasie zaskoczy nas przelotny deszcz – a zatem wiosną. Podczas letnich upałów nogawki można szybko “skrócić”, co zapewni jeszcze lepszą wentylację. Jesienią z kolei, tego typu spodnie można uzupełnić o warstwę bielizny termoaktywnej, co dodatkowo zwiększy ochronę przed wiatrem i chłodem.

pixel