Spodnie trekkingowe damskie – jak wybrać?
Damskie spodnie trekkingowe to element, którego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu żadnej fanki górskich wypraw! Warto zatem postawić na wygodny model, wykonany z wysokiej jakości materiału, który pomoże zapewnić komfort termiczny podczas marszu.
Przy zakupach nie warto też zapominać o detalach, takich jak dodatkowe zatrzaski, kieszenie czy wywietrzniki, które bardzo często decydują o funkcjonalności danej pary spodni. Jakie spodnie trekkingowe damskie najlepiej wybrać? Zachęcamy do dalszej lektury.
Na jakie spodnie trekkingowe damskie zwracać uwagę na zakupach?
Wygodne spodnie na górską wyprawę do must have, o czym wie każda miłośniczka trekkingu. Ten typ odzieży wyróżnia lekkość, dobra przepuszczalność powietrza oraz trwałe wykonanie.
Zakup idealnej pary spodni trekkingowych będzie jednak uzależniony od kilku czynników, na które trzeba zwrócić uwagę:
- pora roku – czyli to, kiedy najchętniej wyruszasz na szlak oraz w jakich warunkach atmosferycznych lubisz wędrować,
- rodzaj wybieranych tras – weź pod uwagę w jakim terenie będziesz się poruszać, gdyż możliwe, że warto postawić na spodnie trekkingowe o podwyższonej trwałości (np. wykonane z materiału ripstop),
- konkretne potrzeby – uwzględnij to, czego oczekujesz od danych spodni, czyli np. stopień elastyczności, przewiewności, trwałości czy wreszcie, wodoodporność lub izolacja przed zimnem.
Idealne damskie spodnie trekkingowe? Odpowiedni fason, materiał i wykończenie
Podczas zakupów łatwo zagubić się wśród dostępnych opcji. Jeśli wiesz już jakiego typu spodni poszukujesz, kolejnym etapem powinno być poszukiwanie pary, która będzie dobrze leżeć na ciele i zapewni Ci idealne warunki do cieszenia się ruchem i kontaktem z naturą.
Dobierając damskie spodnie trekkingowe postaw na:
Odpowiedni fason
Dobrej jakości spodnie trekkingowe damskie, jakie kupić zdecydowanie warto, to modele o wygodnym fasonie, który będzie komfortowo układał się na sylwetce. Z pewnością nie chcesz musieć poprawiać czy podciągać spodni przy każdym ruchu. Aby tego uniknąć liczy się nie tylko właściwy rozmiar – postaw także na model z wyższym stanem, z regulacją w pasie. Może być to pasek lub zatrzaski, ale najważniejsze aby spodnie można było dopasować do ciała.
Dobrej jakości materiał
Wybór materiału, z jakiego wykonane są spodnie będzie kluczowy, szczególnie w kontekście pory roku. Latem możesz postawić np na wykonane z bawełny bojówki – ale jeśli zależy Ci na wszechstronności i uniwersalności, wybierz materiał funkcyjny. Tkaniny funkcyjne są dostępne zarówno w wariancie na lato, jak i na chłodniejsze miesiące.
Pierwsze z nich charakteryzuje elastyczność i doskonała przepuszczalność powietrza. Mimo tego, że są to materiały syntetyczne, dzięki odpowiedniemu rodzajowi splotu bardzo szybko wysychają, zapewniając dobre odprowadzanie wilgoci i ciepła. Tego typu tkanina z dodatkiem stretchu została wykorzystana w modelu Kiruna od marki Campus.
Na jesień i zimę należy z kolei postawić na spodnie softshellowe. Umożliwiają one utrzymanie ciepła przy ciele, zapewniając jednocześnie dobrą cyrkulację powietrza. Na trekking zimą najlepszym rozwiązaniem będa spodnie wodoodporne, uzupełnione membraną, która nie przepuszcza drobin wody w głąb włókien.
Funkcjonalne wykończenie
Zwracaj także uwagę na to, w jaki sposób zostały wykończone spodnie. Liczy się jakość szwów i dopracowanie detali, a także – funkcjonalny design.
Szukaj w spodniach trekkingowych elementów takich jak:
- kryte suwaki,
- pojemne kieszenie (najlepiej zamykane na zamek lub napy),
- elementy do regulacji rozmiaru,
- szlufki na założenie paska,
- możliwość regulowania szerokości nogawek.
Ostatni z wymienionych elementów, czyli regulacja nogawek, okaże się szczególnie pomocna przy zakładaniu butów (zwłaszcza tych z podwyższoną cholewką), skarpet, a także szybkiego wywinięcia nogawki (np. gdy spodnie okażą się za długie). Zamek błyskawiczny z kolei umożliwi domknąć nogawkę tak, aby precyzyjnie dopasować jej obwód do miejsca, w którym ma się kończyć.
Podobne funkcjonalności umożliwią jeszcze lepiej dopasować spodnie do konkretnych potrzeb – zatem nie warto pomijać ich dokonując wyboru spodni.